خانه » Articles » ساختمان بانک خازنی ۲

ساختمان بانک خازنی ۲

ساختمان بانک خازنی ۲

خازن -Capasitor چیست

ساختمان خازن

Capasitor CIRCUTOR 02 ساختمان بانک خازنی 2

ساختمان بانک خازنی ۲

خازن هایی که برای تقویت ضریب توان یک شبکه بکار برده می شوند. اغلب در تابلوهایی خاصی در داخل Sub station قرار می گیرند. به این تابلوها ، تابلوهای بانک خازن گفته می شود.

از آنجایی که میزان مصرف یک شبکه متغییر است. ضریب توان شبکه متغییر بوده و از این رو یکی از وظایف این تابلوها محاسبه میزان توان راکتیو مورد نیاز شبکه می باشد. و وارد مدار کردن تعدادی خازن موردن نیاز است.

معمولا خازن های موجود در تابلو به چند پله تقسیم می شوند که با تغییرات ضریب توان این پله ها وارد مدار شده و یا از مدار خارج می شوند.

در هر پله ممکن است از یک یا چند خازن به صورت موازی استفاده شده باشد.

همچنین ظرفیت خازنی پله ها می تواند با هم برابر یا متفاوت باشد. هر پله از خازن ها با استفاده از یک کنتاکتور و نیز یک کلید فیوز سه فاز به شمش های اصلی موجود در تابلو متصل می شوند.

فیوزهای مورد استفاده دارای قدرت قطع بالایی بوده و خازن ها را تنها در برابر اضافه جریان محافظت می کنند.

کنتاکتورهای مورد استفاده برای قطع و وصل خازن ها باید از نوع مخصوص بوده و قابلیت تحمل جریان های هجومی خازن در حالت وصل و نیز قطع جریانهای خازنی را داشته باشد.

در ورودی تابلو و برای حفاظت شمش ها اصلی تابلو نیز اغلب از فیوزهای سه فاز با قدرت قطع بالا استفاده می شود.

کنترل عملکرد تابلو با نک خازن به عهده رله مخصوصی است که کنترل توان راکتیو یا Ractive power control relay نامیده می شود.

این رله ضریب توان شبکه را اندازه گرفته و تعداد پله های لازم را برای رساندن ضریب توان به ضریب توان هدف را در مدار قرار می دهد.

این رله برای انجام کارهای خود دارای تنظیمات متعددی می باشد که برخی از آنها را می توان به این شرح نام برد.

  1.  ضریب توان هدف یعنی ضریب توانی که قرار است بانک خازن آن را تعیین کند. در تنظیم این پارامتر باید دقت کرد. تا روی مقدار بهینه و محاسبه شده تنظیم شود. بالا بودن بیش از حد این پارامتر و در حالت خاص برابر یک قرار دادن آن باعث می شود تا با وصل یک پله شبکه خازنی شده و بانک خازن مجددا یک پله را قطع کند. و این حرکت ادامه داشته باشد.

در واقع به دلیل ناپایدار شدن سیستم تعداد دفعات قطع و وصل خازن ها به شدت افزایش یافته و باعث کاهش شدید طول عمر آنها می شود.

  1. جریان پاسخ ( Response current )

رله کنترل توان راکتیو تصمیم گیری در مورد، در مدار قرار دادن یا قرار ندادن یک پله را با استفاده از رابطه زیر بدست می آید.

Capasitor02 ساختمان بانک خازنی 2

Q : ظرفیت کوچکترین پله بانک خازن برحسب ولت آمپر راکتیو VARA

V : ولتاژ شبکه

K1 : نسبت تبدیل ترانس جریان

K2 : نسبت تبدیل ترانس ولتاژ

 

۳٫ تعداد پله های ثابت

در برخی موارد تعدادی از پله های بانک خازن همیشه در مدار قرار می گیرند و بقیه پله ها بسته به شرایط مورد استفاده قرار می گیرد.

تعداد این پله ها باید برای رله کنترل توان راکتیو مشخص گردد.

۴٫ زمان تخلیه خازن

Capasitor04 ساختمان بانک خازنی 2

خازن ها قبل از وصل مجدد باید تا میزان ده درصد ولتاژ نامی خود تخلیه شده باشند.

رله بعد از قطع هر پله تا سپری شدن زمان تنظیم شده آن را وارد مدار نخواهد کرد.

رله های کنترل توان راکتیو اغلب قابلیت اندازگیری و نشان دادن سنجش حقیقی یا اکتیو جریان، بخش موهومی یا راکتیو جریان ، جریان کل عبوری از شبکه و میزان هارمونیک های پنجم و هفتم و یازدهم و سیزدهم و نیز خازنی و یا سلفی بودن شبکه را دارا می باشند.

برای کنترل دستی پله ها موجود در بانک خازنی اغلب از سلکتور سوئیچ و نیز بوش باتن های قطع و وصل ، برای هر پله بر روی تابلو استفاده میشود.

 

در طراحی بانک خازن سه موارد زیرباید در نظر گرفت:

  • محاسبه ظرفیت مورد نیاز
  • تعیین ظرفیت پله اول و ارایش پله ها
  • گزینش تجهیزات بانک خازنی

 

  • محاسبه ظرفیت خازن مورد نیاز:

بهترین روش برای محاسبه ظرفیت خازن استفاده از منحنی تغییرات توان اکتیو و ضریب توان بر حسب زمان است.در شرایطی که چنین منحنی در دست نباشد،معمولا از میزان قدرت قراردادیو ضریب توان نامی براساس فرمول زیربدست می آید.

Capasitor 0003 ساختمان بانک خازنی 2

۲- تعیین ظرفیت پله اول و آرایش پله ها

الف) در صورتی که لازم باشد رگولاتور به ۵% تغییرات بار پاسخ دهد،پله اول را ۵% ظرفیت کل تابلوانتخاب میکنیم.

ب) در صورت عدم نیاز به تنظیم دقیق یا تغییرات بزرگ بار، برای انکه رگولاتور به ۱۰% تغییرات بار پاسخ دهد، لازم است پله اول ۱۰% ظرفیت کل انتخاب شود.

 

۳- گزینش تجهیزات جانبی خازن

خازن برخلاف دیگرتجهیزات برقی همیشه تحت اضافه باراست،حضور تنها درصد ناچیزی از هارمونیک یا اعوجاج در ولتاژمحل تغذیه باعث اضافه جریان در خازن می گردد.

بر این اساس استانداد تعیین شده خازن ها باید حداقل ۳۵%اضافه جریان را به صورت دائمی تحمل وتمامی این تجهیزات (فیوز، شینه ، کنتاکتور) بر اساس ۳۰% اضافه جریان انتخاب می شوند.

 

 

عنوان مقاله :

ساختمان بانک خازنی ۲

بخش اول :

ساختمان بانک خازنی ۱

بخش دوم :

ساختمان بانک خازنی ۲

گردآورنده :

داریوش قاسمی

از فروشگاه اینترنتی ما دیدن نمایید

www.shop.controlpardaz.com

دانلود فایل به صورت PDF

pdf950511icon ساختمان بانک خازنی 2

کلمات مرتبط :

ساختمان بانک خازنی , بانک خازنی , قیمت خازن در گیلان , ساختمان خازنی , خازن -Capasitor چیست , خازن چیست , خازن , Capasitor , قیمت خازن در گیلان , نمایندگی فروش خازن در گیلان , لیست قیمت انواع خازن ها در گیلان رشت , رگولاتور , نمایندگی خازن سیرکوتور در گیلان , قیمت محصولات سیرکوتور در رشت , CIRCUTOR , اسپانیا , فروش خازن در گیلان , گیلان , رشت , نماینده فروش خازن CIRCUTOR , نمایندگی فروش محصولات سیرکوتور در گیلان , قیمت خازن گازی در رشت , فروش خازن در رشت , مقاله خازن , خازن سیرکوتر , برق صنعتی , خازن های سه فاز , خدمات کنترلر , فروش برد ENKO ,  قیمت , مقاومت خازن ,

پاسخ دادن

SS