ads
کنترل پرداز فروشگاه اینترنتی برق صنعتی و اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق
0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

12 معیار مهم ساخت تابلو بانک خازنی

دسته بندی ها : مقالات controlpardaz 454 veiws

12 معیار مهم ساخت تابلو بانک خازنی

انتخاب و بررسی موارد زیر به طراحان تابلوهای بانک خازنی کمک خواهد کرد تا طراحی صحیح و هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمتری را بعد از نصب و راه اندازی داشته باشند

در ادامه به 12 معیار مهم ساخت تابلو بانک خازنی به شرح زیر می‌پردازیم :

12 معیار مهم ساخت تابلو بانک خازنی

1- تهویه مناسب :

نصب تهویه مناسب در تابلوهای برقی از عوامل مهمی می‌باشد که باعث کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود. استفاده از فیلتر و فن و ترموستات یا در مواقعی کولرهای تابلویی باعث کاهش دمای تابلو برق می‌شود و تلفات گرمایی که تجهیزات تولید می‌کنند را به خارج از تابلو انتقال و این عامل باعث می‌شود که از هزینه‌های خرابی و تعویض قطعات کاسته شود، در حالت کلی گرما و تلفات تولیدی قطعات باعث خرابی سریعتر در تابلوهای برق می‌شود.

2- نوع نصب :

نوع نصب قطعات برقی نیز در برخی موارد مهم می‌باشد، برای مثال : نوع نصب خازن‌های سه فاز مهم می‌باشد، و با توجه به دیتاشیت این قطعات نوع نصب بایستی رعایت شود و در اکثر موارد نوع نصب خازن‌های خشک عمودی می‌باشد.

3- فیوز مناسب هر ظرفیت خازن :

از عوامل مهم دیگر در بانک‌های خازنی انتخاب کلید و فیوز مناسب کل تابلو و هر پله خازن می‌باشد. که این یکی از عوامل مهم می‌باشد و دلیل آن حفاظت این قطعات زمان اضافه بار و اتصال کوتاه می‌باشد.، و انتخاب صحیح این قطعات بر حسب جریان و نوع کاربری آن هزینه‌های پیش آمده را کاهش می‌دهد. طراحی تابلو بانک خازنی

4- انتخاب خازن مناسب بر حسب بار :

به صورت کلی سه نوع خازن در بازار وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
 1. خازن خشک رزینی 

 2. خازن خشک گازنی

 3. خازن روغنی

که طراح تابلوهای بانک خازنی بایستی بر حسب نیاز و کار مشتری خود خازن انتخاب نماید. و به صورت  کلی برای کاربری‌های سبک و عمومی از خازن‌های خشک و کاربری‌های سنگین از خازن‌های روغنی بایستی استفاده گردد. و انتخاب صحیح خازن مناسب هر بار باعث می‌شود طول عمر بانک خازنی بیشتر شود و هزینه‌های تعمیر و نگهداری کم باشد.

5- بررسی شرایط هارمونیکی :

از عوامل بسیار مهم در طراحی و انتخاب تجهیزات بانک خازنی برای یک مجموعه صنعتی بررسی و آنالیز شبکه برق آن مجموعه می‌باشد و توصیه می‌شود. قبل از نصب تابلوی بانک خازنی در یک مجموعه 24 ساعت یک دستگاه آنالایزر در ورودی شبکه اصلی نصب شود. و یک رکورد برای آن مجموعه گرفته شود و پس از بررسی و کنترل هارمونیک‌های تولیدی بارهای آن مجموعه و همچنین نوسان بار محاسبه بانک خازنی جهت اصلاح ضریب قدرت آن مجموعه طراحی شود. برای مثال : برای یک کارگاه یا کارخانه ذوب فلزات با کوره القایی نصب خازن بدون فیلتر هارمونیک طی یک هفته تمامی خازن‌ها از مدار خارج شده و قابل استفاده خواهد بود، بدین سبب بررسی وجود هارمونیک‌ها یک مجموعه صنعتی قبل از نصب خازن‌های سه فاز مهم می‌باشد.

6- رطوبت محیط :

رطوبت محیط و نفوذ آن در تابلوهای خازن بسیار مهم می‌باشد و وجود رطوبت باعث کاهش سطح عایقی تابلو و به وجود آمدن اتصال کوتاه می‌شود. و همچنین تخریب قطعات فلزی و زنگ زذگی می‌شود، در صورت اجبار به نصب تابلو در محیط های رطوبتی بایستی از هیدوستات و هیتر تابلویی جهت حذف رطوبت استفاده شود.

7- سوئیچ زنی مناسب :

به صورت کلی در تابلوهای بانک خازنی قطعه سوئیچ کننده کنتاکتورها می‌باشند، طراحان بایستی جهت قطع و وصل خازن‌ها از کنتاکتورهای مخصوص خازن استفاده نمایند، و استفاده از کنتاکتورهای معمولی یا با ظرفیت پایین باعث آسیب رسیدن به  خازن و کنتاکتور خواهد شد، توصیه می‌شود. ( مقاله مربوط به کنتاکتورهای خازنی و نحوه کار با آنها را در بخش مقالات سایت pfc-clinic.ir مطالعه کنید )

8- انتخاب رگلاتور هوشمند با قابلیت شناسایی اتوماتیک :

همانگونه که می‌دانیم قلب یک بانک خازنی اتوماتیک رگلاتور خازنی می‌باشد و نحوه عملکرد صحیح این وسیله بسیار مهم می‌باشد و نحوه عملکرد صحیح این وسیله بسیار مهم می‌باشد خوشبختانه امروزه با توجه به رشد علم الکترونیک رگلاتورهای بسیار هوشمند و با کارایی بالایی تولید می‌شود. که در بازار موجود می‌باشد و به صورت تکفاز و سه فاز در دسترس می‌باشد، ولی متاسفانه همکارانی که تابلوهای اصلاح ضریب قدرت مونتاژ می‌کنند. اکثر از برندهایی که از سال‌ها قبل تولید شده و امکانات ناقص دارند و معمولا با تکنولوژی پایین‌تری تولید شده‌اند، استفاده می‌نمایند.
 مشاهده لیست قیمت رگلاتور خازنی در فروشگاه
در صورتی که از رگلاتورهای به روزتر استفاده شود، اصلاح ضریب قدرت بهتر و سریعتری خواهیم داشت. همچنین این رگولاتورهای هوشمند امکان شناسایی اتوماتیک اتصال و پله‌های خازنی را دارند و کاربر با قرار دادن رگلاتور در حالت مد ، شناسایی اتوماتیک ظرفیت پله‌ها و نوع اتصال را شناسایی کرده و در حافظه ذخیره می‌نماید.. و در صورت وجود خرابی در یک پله آن را به کاربر اعلام می‌کند. در بخش مقالات توضیحات کاملی در این زمینه وجود دارد که توصیه می‌شود ، مطالعه شود.

9- انتخاب تابلو برق با درجه حفاظت بالا :

انتخاب یک سلول مناسب با درجه حفاظت بالا از نفوذ گرد و غبار و رطوبت به داخل تابلو جلوگیری می‌نماید و باعث می‌شود و طول عمر قطعات بالا باشد.

10- استفاده از سیم و شینه با مقطع مناسب :

از عوامل مهم در تابلوهای برق استفاده از سطح مقطع  مناسب برای هر پله خازن و کل تابلو می‌باشد ، و این انتخاب صحیح تلفات در سیم‌ های رابط را کاهش می‌دهد و در صورت عدم رعایت گرمای بوجود آمده در این سیم و اتصالات باعث آتش سوزی و آسیب به قطعات خواهد شد..

11- نصب قطعات در فضای استاندارد و رعایت فاصله نصب :

از نصب و طراحی بانک خازنی بایستی فاصله نصب قطعات رعایت شود و این عامل باعث می‌شود، دفع حرارت قطعات به درستی انجام شود و در طول عمر این قطعات بالا برود و رعایت این نکته بسیار مهم  می‌باشد و بررسی توصیه های نصب قطعات از طرف سازندگان آن باعث کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود.

12- نصب تابلو در مکان مناسب :

از موارد مهم در کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری نصب تابلو خازن در مکان مناسب هست و نصاب‌ها باید شرایط محیطی
را از لحاظ گرد و غبار و رطوبت و همچنین سر پوشیده بودن مکان نصب بایستی اطمینان داشته باشند. از موارد دیگر داشتن
مکان مناسب با تهویه صحیح می‌باشد که در صورت عدم توجه به تخلیه هوای داخل تابلو از عمر خازن‌ها و سایر تجهیزات کاسته
و بر تلفات الکتریکال خواهد افزود.
راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0